Jak najít vhodný pozemek pro bydlení

Dali jsme pro vás dohromady několik praktických rad pro koupi pozemku ať už kupujete přes realitní kancelář nebo bez realitky

Ujasněte si cíle s pozemkem

Proč a nač chcete pozemek koupit? Zodpovězení na tyto otázky vám umožní vyhnout se blamáži. Jak říká stará realitní moudrost při výběru pozemku: lokalita, lokalita, lokalita.. A´t už chcete najít klidné a tiché místo, nebo naopak rušné a populární, vždy je potřeba dívat se do budoucna a zejména na to co se bude dít s pozemkem a zejména kolem něj za pár let..

To zjistíte na úřadech

Samozřejmě doby, kdy se měnili územní plány na přání lobbistů pryč ještě zdaleka nejsou..pokud však kupujete běžný pozemek a nikoli na spekulaci, pak vám postačí zajít na obecní úřad a nahlédnout do územního plánu. Stavební úřad vám pak může vydat tzv. územně plánovací informaci, což jsou informace o podmínkách za kterých lze na pozemku stavět, která platí jeden rok od data vydání. Rovněž popátrejte v tisku, zeptejte se sousedů a známých zda se v okolí vašeho pozemku nechystá nějaká obří investice, např. továrny či spalovny či čehokoli, co by mohlo vaši investici znehodnotit..to platí zejména u podezřele výhodných koupí či prodejů pozemků.

Zajděte na katastrální úřad a podívejte se do listu vlastnictví zda se k pozemku neváží nějaká omezení, věcná břemena apod.

Rovněž tak si prověřte prodejce, zda nemá dluhy a nehrozí mu exekuce.

K čemu pozemek potřebujete?

Pokud chcete stavět dům, domek, rodinný dům, pak na řadový rd počítejte s 200-300 metry čtverečními. Samostatný rodinný dům se vejde na 400 - 500 m2. Velkosídlo a vilu pak postavíte na přibližně 1000 metrech čtverečních.

Samozřejmě pokud chcete na pozemek umístit např. mobilní dům, maringotku nebo karavan, pak vám postačí i méně.. jen je třeba mít příjezdovou cestu.. apropó podívejte se kdo je vlastníkem přístupové cesty, zda vám nebude bránit ve vjezdu na pozemek, jak je to ošetřeno a zda je cesta průjezdná v jakémkoli zimním období a za jakéhokoli počasí.

Charakter pozemku

Většina lidí si kupuje pozemek, na který chce, aby svítilo slunce.. Proto je vhodné dívat se na jakou stranu je pozemek orientován (nejlépe k jihu) zda slunečním paprskům nebrání cosi v záření (stromy, domy, hory, kopce). Rovněž tak je třeba vědět, že pokud se kupuje pozemek u vody, ve výškách či v údolích pak tam bývá chladněji a občas mlhy. Stejně tak tam může být vlhčeji a více větrno. Naopak stromy větrům brání a váží vlhkost. Dále zjišťujte zda se pozemek nenachází v ochranném pásmu. V takových oblastech panují omezení výstavby.

Výběr pozemku

Pokud víte kde pozemek chcete a vše je vám o lokalitě známo pak aleluja..přejeme štěstí v hledání. Pokud ne, pak doporučujeme místo navštívit ve všech časových obdobích, přes den, večer, za slunce i za deště.

Najdete-li pozemek, podívejte se zda pod povrchem nevedou nějaké kabely či potrubí což zjistíte návštěvou úřadů rozvodných společností. Tam rovněž zjistíte podmínky za kterých je možné přivést sítě na pozemek či k pozemku.

Popátrejte zda v půdě není nadměrné množství radonu, zda v okolí nejsou zdroje nadměrného záření, nebo se pod zemí nenachází množství podzemních vod.

Pokud uvažujete o koupi, prodeji, pronájmu pozemku, naši realitní makléři Vám rádi pomohou s realizací. Neváhejte se na nás s důvěrou obrátit. Děkujeme.

 

 

 

Pokud nehledáte pozemek, je možné poohlédnout se po bytech ať už k pronájmu zde: pronájem bytu Brno nebo byty co jsou ke koupi na: prodej bytů Brno

Hledám pozemek

Hypoteční kalkulačka:

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Kontakt: spravce@brno-pozemky.cz


Hledej pozemky v Brně a okolí v okrese: